نكات طلايي در هنگام خريدو فروش لاستيك خودرو

لاستيك (تاير) به عنوان آخرين عضو گردنده از سيستم انتقال قدرت مي باشد كه نقش مهمي را در كنترل خودرو بر عهده دارد. پس انتخاب لاستيك و نگهداري از آن از عوامل مهم براي عملكرد هرچه بهتر اين عضو از سيستم خودرو محسوب مي گردد.لاستيك خودرو

بسياري از اعداد و ارقامي كه بر روي لاستيك خودرو درج شده است و شايد خيلي از ما هنگام خريد لاستيك به اين اعداد و ارقام توجه نكنيم. در زير به توضيح اين اعداد حك شده مي پردازيم و شما هم هنگام خريد لاستيك به اين اعداد توجه كنيد.

1- تاريخ توليد

آيا مي دانيد كه لاستيكهاي خودرو نيز مانند بسياري از فراورده هاي مصنوعي ديگر، تاريخ مصرف دارند؟ اين تاريخ 4 سال پس از تاريخ توليد آنهاست كه معمولاً به صورت عددي 4 رقمي بر روي لاستيك درج شده است.

پيدا كردن تاريخ انقضاي مصرف لاستيك، كاري بسيار آسان است. اگر به نوشته هاي درج شده در كنار لاستيك دقت كنيد، عددي 4 رقمي را خواهيد ديد كه هفته و سال ميلادي توليد آن را مشخص مي سازد. در واقع لاستيك 4 سال پس از اين تاريخ، قابل استفاده نيست.

درصورتي كه تاريخ مصرف لاستيك شما گذشته باشد، اين احتمال كه به دليل تركيدن ناگهاني آن باعث تصادف شده و يا حتي مرگ آور شود، بسيار زياد است. تاريخ توليد مي تواند هشداري براي ما باشد تا با بررسي آن، از پايان نيافتن مهلت مصرف لاستيك خودروي خويش مطمئن شويم.

2- حداكثر فشار باد

مطلب حائز اهميت ديگري كه غالبا آن را فراموش كرده و يا به آن اهميتي نمي دهيم، ميزان فشار باد مجاز لاستيك است. در صورتي كه قصد سفر داشته باشيد، فشار لاستيك ها را نسبت به فشار توصيه شده در شرايط عادي به مقدار 4psi كاهش دهيد، زيرا لاستيك ها به هنگام رانندگي طولاني در بزرگراه ها، گرم شده و فشار باد درون آنها بالا مي رود.

ميزان حداكثر فشار باد مجاز براي هر لاستيك را مي توانيد بر روي ديواره كناري آن مشاهده كنيد. حداكثر فشار مجاز براي بعضي لاستيك ها 32psi، براي برخي 44psi و براي بعضي ديگر از انواع لاستيك ها حتي تا 50psi در نظر گرفته شده است. اطلاعات لاستيك خودرو خود را بررسي كنيد تا از ميزان فشار مجاز واقعي آن مطلع شويد. تنظيم فشار باد تا چند پوند كمتر از حداكثر فشار مجاز، عملي قابل قبول است، ولي نبايد در اين كاهش افراط كنيد.

لاستيك هاي مختلف بر حسب كاربردهاي گوناگون، براي تحمل فشارهاي مختلفي طراحي شده اند. فشار كم باد داخل لاستيك، موجب بالا رفتن حرارت آن مي شود. عكسبرداري مادون قرمز از لاستيكي با فشار باد كم كه در سرعت بالا تست شده است، نشان مي دهد كه دماي مخرب آن بالا مي رود.

3- بار مجاز

مطلب مهم ديگري كه بايد به آن توجه كرد، ميزان باري است كه مي توانيم روي لاستيكها وارد كنيم كه به آن شاخص وزن لاستيك گفته مي شود. در بسياري مواقع بدون توجه به فشاري كه بار اضافي درون خودرو به لاستيك ها وارد مي كند، اقدام به حمل بار با خودرو مي كنيم. عبور از مرز مجاز بار، امكان انهدام لاستيك را افزايش داده و حتي ممكن است عاملي موثر در وقوع تصادفات باشد.

اين عدد، نماينده حداكثر وزني است كه هر لاستيك مي تواند تحمل كند، هنگامي كه حداكثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد و بين صفر تا 279 متغير است. براي خودروهاي سواري، عدد شاخص وزن بين 75 تا 105 است. براي مثال، شاخص وزن براي خودروي پرايد 76 و معادل 400 كيلوگرم بار است، يعني اين لاستيك هنگامي كه حداكثر فشار باد مجاز را دارد، حداكثر 400 كيلوگرم را مي تواند حمل كند. توجه داشته باشيد هرگز لاستيكي را كه شاخص وزن آن كمتر از ميزان توصيه شده از سوي سازنده خودروست، روي رينگ نصب نكنيد.

4- سرعت مجاز

سرعت مجاز هر لاستيك، حداكثر سرعتي است كه لاستيك مي تواند به مدت 10 دقيقه تحمل كند. اين شاخص با يكي از حروف لاتين A تا Z بيان مي شود. براي مثال روي جداره لاستيك خودروي پرايد، نماد H براي سرعت درج شده كه نشان مي دهد هنگامي كه لاستيك داراي فشار باد و بارگذاري مناسب است، حداكثر توان حركت 320 كيلومتر در ساعت را داراست. واضح است اگر لاستيكي تحت تأثير حداكثر سرعت واقع شود، اما فشار باد آن تنظيم نباشد و يا اضافه بار روي آن اعمال شود، آسيب مي بيند و يا ممكن است بتركد.

5- اندازه لاستيك

بسياري از افراد، هنگامي كه براي خريد و فروش لاستيك به فروشگاه مراجعه مي كنند، در پاسخ به سوال فروشنده در زمينه اندازه لاستيك مورد نظرشان، بلافاصله اعداد و ارقامي را بيان مي كنند كه روي لاستيك قديمي خود ديده اند. آيا بهتر نيست بدانيد كه اين شماره ها چه معنايي دارند؟

اندازه لاستيك خودرو با علايمي همچون 165/65-R13 (براي مثال، اعداد روي لاستيك پرايد) نشان داده مي شود. معني اين اعداد و حروف به شرح زير است:

165:پهناي لاستيك بر حسب ميلي متر

65:نسبت ارتفاع ديواره لاستيك (فاق) به پهناي آن برحسب درصد

R:راديال

13:قطر رينگ بر حسب اينچ

6- مقاومت حرارتي

مقاومت حرارتي لاستيكها با حروف لاتين مشخص مي شوند. مقاومت حرارتي لاستيك ها به ترتيب از بالاترين تا پايين ترين درجه، با حروف A، B و C مشخص مي شوند.

همچنين بخوانيد : جعبه سياه نفتكش ايراني سانچي باز شد + عكس

7- چسبندگي

اين واژه در يك لاستيك، ميزان قابليت متوقف كردن خودرو را در جاده هاي خيس نشان مي دهد. داشتن چسبندگي بالا به اين معني است كه اين لاستيك، خودروي حامل خود را در جاده هاي خيس، در مسافت كوتاهتري نسبت به لاستيك با چسبندگي پايين تر، متوقف مي كند. ميزان چسبندگي از بيشترين تا كمترين، به ترتيب با حروف AA، A، B و C تعريف مي شود.

8- ساييدگي

اين عدد، ميزان سايش لاستيك را به ما نشان مي دهد. عدد بالاتر بيانگر اين است كه ساييده شدن لاستيك زمان بيشتري طول مي كشد. به عنوان مثال، زمان ساييده شدن يك لاستيك با كد ساييدگي 400 دو برابر لاستيكي با كد ساييدگي 200 است.

9- تركيبات سازنده لاستيك

اين عبارت، مواد سازنده لاستيك را توضيح مي دهد. به عنوان مثال، عبارت TREAD PLIES=1-PLY POLYESTER+2 STEEL يعني رويه لاستيك مركب از يك رويه پلي استري به همراه دو لايه سيم فولادي است.

+ |
نوشته شده توسط س.ر در سه شنبه 24 بهمن 1396

1- حتما از لاستيك استاندارد استفاده كنيد.

2- در هنگام انتخاب , تهيه , خريد و فروش لاستيك به نوع خودرو، سرعت، شرايط رانندگي، سطح جاده، شرايط محيط و فصل توجه كنيد.

4- بازديدهاي دوره اي لاستيك هاي خودرو به منظور ماندگاري بيشتر، ايمني بالاتر، راندمان بهتر و مصرف سوخت كمتر امري حياتي است.

4- باد لاستيك ها هر دو هفته يك بار كنترل شود.

5- بهتر است تمام لاستيك هاي خودرو از يك نوع باشند، مشخصات يكساني داشته باشند و در صورت استفاده از لاستيك هاي تيوب دار، بهتر است تيوب داخل لاستيك نيز در صورت تعويض لاستيك عوض شود.

6- هيچ گاه لاستيك هاي راديال و باياس پلاي را به طور هم زمان بر روي يك خودرو استفاده نكنيد.

7- از بالانس چرخ ها هرگز غافل نشويد.

8- در هنگام كنترل فشار باد، لاستيك ها بايستي سرد باشند و در حالتي كه لاستيك ها گرم مي باشند، از خالي كردن باد اضافي بپرهيزيد.

9- هر 8000 كيلومتر لاستيك هاي باياس پلاي به صورت ضربدري و لاستيك هاي راديال به دليل جهت دار بودن، به صورت طولي جابه جا شوند

10- يك باور اشتباه وجود دارد و آن اين است كه لاستيك هاي نو را در اكسل جلوي خودرو نصب مي كنند تا با توجه به وزن بيشتر در اكسل جلو و كنترل بهتر فرمان، ايمني خودرو بيشتر شود، در صورتي كه به دليل كمي وزن خودروها در اكسل عقب، بايد چسبندگي خودرو به سطح جاده را با لاستيك هاي سالم تر و با آج بيشتر جبران كرد و از انحراف خودرو در پيچ هاي تند جلوگيري كرد.

11- هيچ گاه از رينگ و لاستيك معيوب يا تعمير شده استفاده نكنيد.

12- در صورت تجهيز خودرو به سيستم ضد قفل ABS يا سيستم ضد لغزش ASR هيچ گاه سايز رينگ و لاستيك را بدون اصلاح وضعيت سيستم مديريت مركزي ECU تعويض نكنيد. چون سيستم هاي مذكور، قابليتهاي خود را از دست خواهند داد.

13- لاستيك زاپاس را در شرايط مناسبي نگهداري كرده و باد آن را همراه با فشار باد لاستيك هاي ديگر كنترل كنيد.

14- نتيجه استفاده از لاستيك هاي غير استاندارد خودرو، وارد شدن آسيب جدي به سيستم تعليق و دستگاه انتقال قدرت خودرو خواهد بود.

15- فشار باد زياد و فشار باد كم هر دو باعث آسيب رساندن به لاستيك ها ميشوند. پايين بودن فشار باد در هنگام رانندگي باعث اصطكاك بيشتر و در نتيجه توليد حرارت بيش از حد در لاستيك ميشود و عمر لاستيك را به شدت كاهش ميدهد. اگر لاستيك از دو طرف خورده شود ولي در بخش مياني سالم بماند نشانه كم بودن فشار باد لاستيك در طول رانندگي است و اگر فقط در وسط سائيده شود نشانه زياد بودن فشار باد لاستيك است.

16- لاستيك نخ زده به هيچ وجه قابل اطمينان نيست، زماني كه لاستيك خودرو نخ زده شد به منظور حفظ جان سرنشينان و ايمني خودرو سريعا بايد لاستيك تعويض شود.

17- از رينگ هاي زنگ زده ،پوسيده ،تاب دار و جوشكاري شده نبايد به هيچ وجه استفاده شود.

18- عمق آج لاستيك هاي خودرو را بايد مرتبا بررسي و كنترل كرد. بهتر است قبل از اينكه كاملا لاستيك صاف شود از زير خودرو خارج شود تا از به مخاطره افتادن سلامتي سرنشينان جلوگيري شود. در ضمن امكان روكش كردن مجدد لاستيك هم وجود خواهد داشت.

+ |
نوشته شده توسط س.ر در سه شنبه 24 بهمن 1396
تبلیغات متنی
خريد بک لینک انبوه
خرید گیفت کارت
بازی